چرا نصب آنتی ویروس های گوناگون به صورت همزمان ایده بدی است؟

چرا نصب آنتی ویروس های گوناگون به صورت همزمان ایده بدی است ؟

برخی از کاربران می خواهند رایانه خود را از معرض خطر آخرین تهدیدهایی که ممکن است گریبان آن ها را بگیرد در امان نگه  دارند، بنابراین به این نتیجه می رسند که نصب چندین آنتی ویروس به صورت همزمان می تواند راهگشای این مشکل باشد. ضرب المثلی وجود دارد که می گوید ” چهار چشم بهتر از ۲ چشم می بیند. ” ما امروز می خواهیم بررسی کنیم که آیا این ضرب المثل در حوزه امنیت سایبری نیز درست است یا خیر ! ؟
اگر بخواهیم راستش را بگوییم : پاسخ آن خیر است! پاسخ منفی ما به دلیل آن نیست که این آنتی ویروس ها ممکن است از شرکت های گوناگونی باشند، ما به این دلیل نه می گوییم، زیرا نصب چندین آنتی ویروس به صورت همزمان بر روی رایانه شما به دلایل فنی، کاملا نادرست است، حتی اگر شما همه آن ها را از یک شرکت خریداری و نصب کرده باشید.
نخست آنکه، داشتن چند آنتی ویروس بر روی یک سیستم به صورت همزمان، باعث می شود تا منابع سخت افزاری رایانه شما بیهوده مصرف شود. از روی دیگر هر آنتی ویروسی می خواهد کنترل رایانه شما را خودش در دست گیرد تا بتواند عملیات های آن را بررسی نماید، از جمله این عملیات ها می توان به : ایجاد اتصالات شبکه، نوشتن پرونده ها و مواردی از این قبیل را نام برد، بنابراین، این آنتی ویروس ها حتی بیش از وظایف ویندوز، کنترل این عملکردها  را در دست می گیرند. نتایج این پدیده ممکن است متفاوت باشد : از پایین آوردن سرعت رایانه شما گرفته تا محدود کردن هر آنتی ویروس توسط آنتی ویروس دیگر از نتایج نصب چندین آنتی ویروس بر روی یک رایانه است.
از آن سو، شرکت های نرم افزاری نیز دیگر به شکایات کاربران نسبت به کندی سیستم عاملهایشان عادت کرده اند. برخی از کاربران علت کندی رایانه هایشان را به خاطر نصب آنتی ویروس های شرکت های گوناگون می دانند. به عنوان نمونه : ” در پی آنکه برخی از کابران دلیل کندی سرعت رایانه اشان را نصب آنتی ویروس کاسپرسکای نامیدند، این شرکت پس از بررسی جزئیات این شکایات، به این نتیجه رسید که این کاربران بر روی رایانه اشان در کنار آنتی ویروس دیگر، از محصولات امنیتی کاسپرسکای نیز استفاده می کنند که این کار سبب کندی رایانه اشان شده است. و برای رهایی از این مشکل کاربر تنها یک گزینه دارد و آن نیز حذف یک آنتی ویروس و کارکردن تنها با یک آنتی ویروس است.”
از دیگر مشکلات نصب چندین آنتی ویروس به صورت همزمان می توان به اشتباه در شناسایی فایل های آلوده شده اشاره کرد، گاهی یک آنتی ویروس پرونده های یک آنتی ویروس دیگر را به عنوان پرونده هایی که آلوده هستند مورد شناسایی قرار می دهد. اما این کارها از روی قصد انجام نمی گیرد و کاملا اتفاقی است. به طور خلاصه می توان گفت که هر آنتی ویروسی یک سری فعالیت های ” مشکوکی ” را شناسایی می کند که ( ممکن است از دید دیگر آنتی ویروس ها پنهان بماند. ) در واقع، پرونده های آنتی ویروس هایی که به عنوان فایل های آلوده مورد شناسایی قرار گرفته اند هیچ مشکلی ندارد، و تمامی توسعه دهندگان آنتی ویروس ها نیز تلاش می کنند تا مثبت کاذب را در محصولات خود پایین نگه دارند، اما گاهی اوقات اشتباهاتی نیز رخ می دهد که غیر قابل اجتناب است !
هیچ شرکتی از این قاعده مستثنی نیست، بنابراین شما نباید محصولات امنیتی شرکت های گوناگون را به صورت همزمان در کنار یک دیگر نصب نمایید. برای نمونه شرکت کاسپرسکای برای اینکه کابران بدانند چه نرم افزارهایی با محصول Kaspersky Internet Security   این شرکت ناسازگاری دارد، سیاهه ایی را برای آن دسته از افرادی که خواهان استفاده از این محصول شرکت کاسپرسکای هستند فراهم آورده است. شما می توانید از طریق این پیوند نام این نرم افزارها را ببینید. همانگونه که می بینید، بسیاری از آنتی ویروس ها و افزونه های Anti-banner توانایی سازگاری به صورت همزمان را با KIS ندارند. بنابراین شما نباید به صورت همزمان در کنار KIS از این نرم افزارها استفاده نمایید.
همانگونه که دیدید، سیاهه ی برنامه هایی که با کاسپرسکای اینترنت سکیوریتی ناسازگاری دارند به ۲ قسمت تقسیم می شوند. برنامه هایی که در بخش نخست فهرست ارایه شده قرار دارند، به آسانی توسط Kaspersky Lab Installer زدوده می شوند. برای آنکه مشکلاتی را که در بخش های پیشین به آن اشاره کرده بودیم پس از نصب کاسپرسکای به وقوع نپیوندد، شدیدا به شما توصیه می کنیم تا بپذیرید، KLI شروع به زدودن نرم افزارهایی که در بخش نخست سیاهه قرار گرفته اند، بنماید. فرایند حذف این نرم افزارها به صورت خودکار راه اندازی خواهد شد.
در بخش دوم سیاهه نیز برنامه هایی وجود دارد که Installer شرکت کاسپرسکای توانایی زدودن خودکار آن ها را ندارد. اگر هر یک از برنامه هایی که دارای ناسازگای با آنتی ویروس شرکت کاسپرسکای هستند بر روی رایانه شما قرار دارد باید خودتان آن ها را شناسایی کنید و به زدودن دستی آن ها اقدام نمایید. برای شناسایی این برنامه ها به بخش دوم سیاهه برنامه های ناسازگار مراجعه نمایید.
با این حال، ممکن است حتی پس از زدودن تمامی آن نرم افزارهایی که گفته شد هنوز رایانه اتان دارای برخی از مشکلات باشد. برای رفع و رسیدگی به چنین مواردی، هر شرکتی یک ابزار زدوده سازی اختصاصی را برای کاربران خود در نظر گرفته است. در مواردی که شما می دانید آنتی ویروسی که پیشتر بر روی رایانه اتان نصب بوده از چه شرکتی بوده است، تلاش کنید تا ابزار زدوده سازی را از تارنمای رسمی آن شرکت بارگیری و اجرا نمایید. به عنوان نمونه شرکت کاسپرسکای ابزارهای زدوده سازی شرکت های گوناگون را در اینجا فراهم آورده است.
می خواهیم برای شما مثالی بزنیم و از شما می خواهیم که توجه خود را به مثال زیر جلب نمایید. فرض کنید که کاربری، گمان می کند که رایانه اش به بد افزاری آلوده شده است. او ممکن است به دلیل آنکه سیستم عاملش رفتارهای عجیبی را از خود بروز می دهد یا در Log آنتی ویروس خود این بدافزار شناسایی شده را دیده است به این نتیجه برسد که رایانه اش به بد افزاری آلوده شده است. غالبا، در چنین شرایطی، کاربران یک اشتباه بزرگ را انجام می دهند و آن نصب چندین نرم افزار امنیتی به صورت همزمان بر روی رایانه خودشان است. در نتیجه، ظرف چند ساعت، سرعت رایانه اشان به دلیل نصب چندین نرم افزار امنیتی به صورت همزمان به شدت کاهش می یابد، در حالی که حتی ممکن است آن بد افزار، هنوز نیز به فعالیت های خودش ادامه دهد. وقتی که چنین رویدادی رخ می دهد، تنها بازسازی سیستم عاملتان می تواند رایانه شما را به حالت نخستین آن درآورد. و نتیجه ایی که از این مثال می توان گرفت آن است که : هیچ گاه اشتباه بالا را انجام ندهید.
” حال باید چه کنم ؟ ” این پرسشی است که احتمالا شما از ما خواهید پرسید. ما به شما پیشنهاد می کنیم که، رایانه خود را به حالت Safe mode بالا بیاورید و سپس با آنتی ویروس موجودی که در رایانه اتان دارید یک اسکن کامل را بر روی سیستم عامل خود انجام دهید. اگر مطمئن هستید که ویروس در رایانه اتان پنهان است، احتمالا با انجام موارد گفته شده مشکلتان حل می شود. اما اگر پس از اسکن کاملی که انجام دادید، هیچ نتیجه ایی به دست نیاوردید، پیش از آنکه خشمگین شوید و با خود بگویید بهتر است آنتی ویروس های دیگری را نیز با هم نصب نمایم،  به پیشنهاد ما گوش فرا دهید و با بخش پشتیبانی شرکت تولید کننده آنتی ویروس خود تماس بگیرید. آن ها به شما خواهند گفت که ایمن ترین راه برای حل مشکلتان چیست ! ممکن است چیزی که می خواهیم بگوییم در ذهن شما تنقاضی را ایجاد کند، اما اغلب در چنین مواردی، هیچ ویروسی در رایانه شما وجود ندارد و شما تنها خیال می کنید که رایانه اتان آلوده شده است.
خلاصه کلام آن است که، بهتر است این ضرب المثل را آویزه گوشمان کنیم که می گوید : ” همیشه یک آنتی ویروس بهتر از داشتن ۲ آنتی ویروس است ! ”
شرکت کاسپرسکای در یک اقدام جالب برای آن دسته از کسانی که می خواهند آنتی ویروس های گوناگون را با محصولات امنیتی این شرکت مقایسه نمایند، یک راه حل استثنایی را مهیا کرده است. این شرکت با ارایه نرم افزاری با نام Free Kaspersky Security Scan به کاربران خود اجازاه می دهد تا آنتی ویروس شرکت کاسپرسکای را با آنتی ویروس موجود بر روی سیستم عاملشان مقایسه نمایند و هر کدام که بهتر بود را برگزینند. از ویژگی های این نرم افزار آن است که می تواند در کنار یک آنتی ویروس دیگر نصب شود بدون آنکه با آنتی ویروس مقابل تداخلی را ایجاد نماید، از دیگر ویژگی های این نرم افزار می توان به استفاده نکردن از منابع سخت افزاری رایانه شما و بهره بردن از فناوری Kaspersky Lab’s Cloud  اشاره کرد. البته اگر شما پیش از این یکی از دو محصول آنتی ویروس یا اینترنت سکیوریتی شرکت کاسپرسکی را نصب کرده باشید دیگر این نرم افزار کارایی را برای شما در پی نخواهد داشت. شما تنها با استفاده از این نرم افزار می توانید یک مقایسه ایی بین آنتی ویروس نصب شده بر روی رایانه خود و آنتی ویروس کاسپرسکای را انجام دهید. برا دریافت این برنامه به اینجا بروید.

Top