مزایا و معایب استفاده از اینترنت

تکنولوژی می تواند به عنوان یک وسیله، برنامه یا روندی تعریف شود که باعث ترقی و بهبود جنبه های مختلف زندگی هر روزه ما شود. مثلا اتومبیلی که شما استفاده میکنید و شما را هر روز به محل کارتان می برد نمونه ای از این تکنولوژی هاست یا اینترنت. که در کل باعث افزایش سطح کیفیت زندگی شما شده است. حال این تکنولوژی مزایا و معایبی دارد که در اینجا اشاره ای به آنها خواهیم داشت که البته معایب آنها می تواند تاثیر منفی بر روی حریم خصوصی و امنیت شما داشته باشد که به بررسی برخی از راهکارها جهت امنیت بیشتر خواهیم پرداخت.

ارتباطات الکترونیکی

مزایا:

قبل از به وجود آمدن اینترنت برای برقراری ارتباط با کسانی که کنار ما نبودند و در مکانی دیگر زندگی می کردند معمولا از تلفن استفاده می شد یا اینکه اگر قصد فرستادن مطلب و نوشته ای را برای آنها داشتیم از پست و فرستادن نامه استفاده میشد. بعد از معرفی اینترنت و ظهور این تکنولوژی ما این توانایی را پیدا کردیم که متن ها و نوشته های خود را به صورت الکترونیکی به همدیگر بفرستیم و دیگر وابستگی به ارسال نامه از طریق پست کمتر شده است.

معایب:

متاسفانه با آمدن این تکنولوژی، دریافت و فرستادن نامه ها به صورت الکترونیکی، ابزاری برای سواستفاده گر ها و هکرها به وجود آمده است که برنامه ویروسی و بدافزارها را در اینترنت پخش کنند. این بدافزارها در فایل های ضمیمه شده در ایمیل هایی که فرستاده می شود مخفی می شوند و میتوانند برای سیستم کامپیوتر و لپ تاپ شما ایجاد مشکل کرده و برخی از برنامه ها را غیرفعال کند و به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند. این اتفاق فرصتی برای هکرها و کلاهبرداران اینترنتی فراهم می کند تا با داشتن این اطلاعات با احساسات شما بازی کرده یا حتی با تهدید به افشای اطلاعات شخصی شما از کاربران سواستفاده کنند.

حال چه باید کرد؟

علاوه بر اینکه شما از فعال بودن آنتی ویروس سیستم خود مطمئن هستید حتما قبل از انجام هر کاری بر روی فایل ضمیمه حتما خوب شرایط ایمیل را بررسی کنید. آیا ایمیلی که مبتنی بر این باشد که حساب کاربری شما فعالیت غیر معمولی انجام داده است را دریافت کردید که بعد از شما بخواهد که بر روی لینک خاصی نیز کلیک کنید؟ یا مثلا ایمیلی حاوی تایید اطلاعات پروازی برای شما فرستاده شده باشد که شما آن را تهیه و خریداری نکرده باشید؟ در صورت دیدن این ایمیل ها نیاز نیست که بترسید و آرامش خود را از دست بدهید. اگر شما به قانونی بودن یا نبودن آنها مطمئن نیستید بهترین کار این است که شما به حساب کربری آنلاین خود وصل شده و صحت این ادعا را بررسی کنید و دقت داشته باشید که به هیچ عنوان فایل ضمیمه ایمیل خود را باز نکنید.

خرید اینترنتی

مزایا :

خرید اینترنتی راحتی و آسانی را برای ما به همراه دارد. بجای رانندگی طولانی به سمت فروشگاه ها و انتظار صف های طولانی برای خرید می توان به راحتی کالاهای مورد نیاز را در فروشگاه های اینترنتی جستجو و سپس خریداری کرد. علاوه بر این شرایط وجود دارد تا قیمت های مختلف کالاها را به راحتی با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین و مناسب ترین قیمت را جهت خرید انتخاب کرد.

معایب :

در هنگام خرید اینترنتی علاوه بر راحتی خرید برای یک شخص، شرایطی را برای کلاهبرداران اینترنتی و هکرها فراهم می کند تا بتوانند اطلاعات شخصی شما را برداشته و آنها را آغشته به بدافزارها و ویروس ها کنند.

اول، هکرها و سودجویان یک سایت جعلی تهیه می کنند که اتفاقا در آن تخفیف ها و پیشنهادهای خیلی خوبی را برای شما به نمایش می گذارند. مثلا در تعطیلاتی چون نوروز و یا تابستان که شما نیاز به خرید بیشتری دارید امکانات سایت جعلی خود را افزایش داده تا بازدید کننده بیشتری داشته باشد که در نهایت امتیاز بیشتری هم در گوگل بدست خواهد آورد. بطوریکه شما هنگام خرید اطمینان کامل خواهید داشت که از سایتی کاملا قانونی خرید می کنید که در اینصورت هکرها به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا خواهند کرد و خواهند توانست این اطلاعات را به شرکت های غیر قانونی بفروشند.

دوم اینکه هکرها و کلاهبرداران اینترنتی می توانند با پخش ویروس ها و بدافزارها در سایت های کاملا قانونی در قسمت دانلودها، محیط خرید اینترنتی شما را نا امن کنند. که این اتفاق شرایط را برای هکرها فراهم میکند تا به راحتی به اطلاعات کامپیوتر و اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند که در واقع فروشگاه های معتبر و قانونی خرید اینترنتی به طور کاملا ناخودآگاه و غیر عمد ویروس ها را به سمت سیستم شما هدایت می کنند.

حال چه باید کرد؟

بجای استفاده از موتور جستجوی اینترنتی برای پیدا کردن معاملات شگفت انگیز در طول تعطیلات تابستان بسیار بهتر است که به سراغ وب سایت رسمی خریدهای اینترنتی بروید و اگر به فکر خرید از منابع غیر رسمی و ناشناخته هستید به آسانی باید گفت که منصرف از انجام این کار شوید. در خریدهای اینترنتی گاهی سایت های دیگر به اندازه آمازون شناخته شده نباشند و می توان با برخی ار آمار گیری ها و رای گیری های اینترنتی، وب سایت های مشهور را شناسایی کنیم. علاوه بر این آنتی ویروس های نصب شده بر روی سیستم می توانند کمک کنند به شما تا از ورود به وب سایت هایی که کلاهبرداری های اینترنتی در آن رایج است را شناسایی کنید. آنتی ویروس ها به شما کمک می کنند تا هنگام بازدید از وب سایت های قانونی و معتبر که آلوده به ویروس هستند، سیستم خود را از ویروس ها محافظت کنید.

بانکداری آنلاین

مزایا :

امروزه استفاده از بانکداری اینترنتی در همه جای دنیا تقریبا معمول و عادی شده است. شما می توانید به راحتی به حساب کاربری خود از طریق اینترنت متصل شده و کارهای بانکی خود مانند پرداخت چک ها، واریز و انتقال پول یا حتی فقط چک کردن حساب شخصی خود را انجام دهید. قبل از بانکدای اینترنتی شما باید با وسیله های نقلیه به بانک مورد نظر خود می رفتید و ساعت ها در انتظار نوبت می نشستید که بسیار وقت گیر بود اما حالا با داشتن اینترنت می توانید تمام کارهای بانکی خود را با وصل شدن به حساب اینترنتی خود و به راحتی و از راه دور انجام داده و آنها را پیگیری کنید.

معایب :

همانطور که بانکداری اینترنتی برای شما راحتی و سرعت کار بالا را می آورد اما این امکانات به هکرها و کلاهبرداران اینترنتی این اجازه را می دهد که به حساب بانکی شما دسترسی پیدا کنند و دسترنج شما را که با زحمت بدست آورده اید به غارت ببرند. آنها می توانند با فرستادن ویروس و تروجان به سیسیتم شما به اطلاعات شخصی شما و اطلاعات حساب بانکی شما دسترسی پیدا کنند. که معمولا با پشنهاد دانلود برنامه برای جلوگیری از ورود تروجان به سیستم شما ورود میکنند که تمام این کارها در محیط اینترنت انجام شده که قابلیت ردیابی برای دستیابی به هکرها هم وجود نخواهد داشت.

حال چه باید کرد؟

یکی از اتفاقاتی که ممکن است برای شما بیفتد این است که هکرها به حساب بانکی شما دسترسی پیدا کنند. هکرها می توانند برای شما آسیب های جبران ناپذیری را به بار بیاورند و معمولا آنها با استفاده از برنامه های مختلف برای ورود ویروس ها و بدافزارها به سیستم شما استفاده میکنند تا بتوانند حساب بانکی شما را شناسایی و آن را خالی از پول کنند به همین خاطر شما باید اطمینان خاطر داشته باشید که آنتی ویروس شما کاملا به روزرسانی شده است که باید از نوع اینترنت سکوریتی هم باشد. هنگامی که در مکان های عمومی قصد استفاده از اینترنت آن محل برای دسترسی به حساب بانکی خود دارید حتما از صحت کیفیت و امنیت آن اینترنت اطمینان حاصل کنید تا هکرها شرایط سخت و غیر ممکنی برای ورود به حساب بانکی شما داشته باشند.

وسایل و دستگاه های هوشمند و متصل به اینترنت

مزایا :

مهمترین فایده اینترنت توانایی برقراری ارتباط میلیون ها کامپیوتر و وسیله های مختلف با یکدیگر است. نه تنها اینترنت راحتی و آسانی را در به اشتراک گذاشتن و دریافت اطلاعات برای کاربرهای خود به همراه دارد بلکه این توانایی را هم موجب می شود که بسیاری از دستگاه ها به طور اتوماتیک کارها و برنامه ها را انجام دهد. با مجهز بودن دستگاه ها به اینترنت و سنسورهای مختلف و ایجاد ارتباط بین آن ها باعث می شود که برنامه های مختلفی به طور خودکار انجام شود به عنوان مثال ترموستات های هوشمند می توانند مصرف انژی ها را پایین بیاورند بدین صورت که سنسور دما متوجه بیرون رفتن شما از منزل بشود که در نهایت انرژی کمتری مصرف خواهد شد. علاوه بر این می توانند بفهمند که سرما و گرمای مورد علاقه شما چه دماهایی هستند.

معایب :

در حالیکه یک ترموستات هوشمند می تواند به ما در کاهش هزینه های انرژی مصرفی کمک زیادی بکند اما این شرایط را برای هکرها فراهم می کند تا با استفاده از سخت افزارهای مختلف به جاسوسی در منزل و محیط های شخصی شما بکنند. از آنجائیکه ترموستات های هوشمند دسترسی کامل به زمان بودن شما در منزل و زمان خروج شما و همینطور اطلاعات پستی و آدرس منزل شما و مشخصات وای فای شما را دارد هکری که در کار ترموستات اختلال ایجاد کرده می تواند به راحتی به تمامی این اطلاعات دسترسی پیدا کند.

ترموستات های هوشمند تنها دستگاه آسیب پذیر در منازل نیست. با توجه به مطالعات اخیر ۷۰ درصد از دستگاه های هوشمند متصل به اینترنت در معرض این خطر سایبری هستند که این ها شامل ترموستات ها، تلویزیون ها، سیستم کنترل آب پاش، هشدار دهنده های استفاده شده در منازل، قفل منازل و خیلی وسایل هوشمند دیگر. حقیقت این است که این دستگاه ها دارای نقاط ضعف و آسیب پذیری هست که می تواند توسط سودجویان مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

حال چه باید کرد؟

اگر شما تصمیم به استفاده از دستگاه های هوشمند که دارای قابلیت اتصال به اینترنت هستند را دارید قبل از خرید حتما به نکاتی که منجر به حفظ حریم شخصی و امنیتی شما می شود توجه وافری داشته باشید وحتما سیستم ها و برنامه های مربوط به آنها را به روز رسانی کنید تا به جدیدترین و مطمئن ترین برنامه های مربوط به دستگاه هوشمند خود دسترسی داشته باشید و در نهایت در هنگام بروز هرگونه مشکلی حتما با شرکت و تولیدکننده مربوطه تماس برقرار کنید، قبل از اینکه مشکلی برای شما پیش بیاید.

هرگز اجازه ندهید امنیت شما کاهش پیدا کند

بعد از بررسی کردن موارد فوق بنظرتون باید به دنیای قبل از اینترنت برگردیم؟ مسلما نه. اینترنت برای ما راحتی های زیادی در زندگی مان فراهم می کند. فقط باید توجه داشته باشیم که هر چقدر راحتی و امکانات در زندگی مان بیشتر شود امنیت در زندگی کمتر خواهد شد و شرایط را برای هکرها و کلاهبرداران برای سواستفاده از این شرایط فراهم می کند.

از امکانات و راحتی های به وجود آمده توسط دنیای اینترنت لذت ببرید اما فقط به پتانسیل بالقوه در این دنیا برای آسیب رساندن به شما آگاهی داشته باشید.

Top