۱۴ نکته آسان برای حفظ امنیت گوشی و تبلت (قسمت دوم)

در مقاله قبل به ۷ مورد از نکاتی که باید در مورد محافظت از گوشی خود توجه می کردید را اشاره کردیم، حال به بررسی باقی نکات می پردازیم:

۸- هیچوقت از گوشی خود غافل نشوید!

هرگز گوشی همراه خود را رها نکرده و خود به محل دیگری بروید. اگر قصد رفتن به مراسم و یا جشنی را دارید حتما قبل از شروع مراسم آنرا در محل مناسبی بگذارید و آن محل را به خاطر بسپارید. در هر صورت در زمان فراموشی محل گوشی میتوانید آن را توسط نرم افزارهای ردیابی گوشی پیدا کنید.

۹- به ملزومات و اجازه هایی که یک برنامه هنگام نصب از شما میخواهد دقت کنید!

به عنوان مثال چرا باید برنامه چراغ قوه نیاز به دسترسی به فهرست دوستان شما داشته باشد؟ یا اینکه چرا برنامه ماشین حساب باید هنگام نصب از شما بخواهد تا امکان دسترسی به فیلم ها و عکس های گوشی شما داشته باشد؟ برنامه و نرم افزار های مشکوک تلاش می کنند تا به لیست دوستان و مکان شما دسترسی پیدا کند تا بتواند آنها را در اختیار شرکت های تبلیغاتی برای فرستادن انواع پیامک های تجاری بگذارند و باید توجه داشته باشید که هزینه این نوع از پیامک ها به عهده خود شماست! شما باید هنگام نصب برنامه ها دقت لازم را داشته باشید و در صورت انجام این کار سریعا برنامه های نصب شده غیر فعال و حذف شوند.

لازم به ذکر است که این دستورها و درخواست های برنامه های مختلف هنگام نصب در گوشی های روت نشده غیر قابل حذف هستند. دقت داشته باشید که برخی از برنامه ها نه تنها هنگام نصب از شما این درخواست را ممکن است داشته باشند بلکه در هنگام بروز رسانی نیز می توانند به قسمت های دیگری از گوشی شما دسترسی پیدا کنند.

۱۰- سیستم عامل گوشی همراه خود را بروز رسانی کنید.

در حال حاضر گوگل بسته های امنیتی جدید گوشی ها را با استفاده از برنامه و خدمات مربوطه در حال اجرا در گوشی شما انتشار می دهد. برنامه نویسان به طریقی مشابه می توانند همین کار را انجام بدهند. به روز رسانی ها به سیستم شما اجازه می دهد تا در مقابل آسیب ها کمتر آسیب پذیر باشد دقیقا شبیه همان کاری که شما در سیستم کامپیوتر خود انجام می دهید اما به هر گونه تغییری در گوشی خود بیشتر توجه داشته باشید.

۱۱- رمز گذاری

شما می توانید حساب کاربری، تنظیمات، برنامه ها و داده های خود، آهنگ و دیگر فایل ها و برنامه های خود را رمزگذاری کنید. سیستم عامل اندروید این اجازه را در تنظیمات گوشی به شما می دهد. البته هیچ کس بدون داشتن اطلاع در مورد قفل صفحه اصلی و پسورد گوشی شما نمی تواند رمز گشایی برنامه های شما را انجام دهد به همین خاطر سعی کنید هیچوقت پسورد خود را فراموش نکنید.

۱۲- در مکان های عمومی که قصد استفاده از Wi-Fi را دارید جهت امنیت بیشتر از VPN استفاده کنید.

هکرها و کلاهبرداران اینترنتی با استفاده از اینترنت (وای فای) محل های عمومی می توانند به اطلاعات گوشی شما دسترسی پیدا کنند. برخی از نرم افزارهای موبایل سکیوریتی به شما این امکان را می دهد که اطلاعات ورودی و خروجی گوشی همراه خود را با یک VPN مطمئن، قابل رمز گذاری و براحتی محافظت کنید. نمونه یکی از این برنامه ها اوست سکیور لاین Avast Secure Line می باشد.

۱۳- تنظیم کردن ویژگی های اضافی اندروید ۵

اگر شما سیستمی با اندروید ۵ دارید می توانید استفاده چند کاربره آن را بکار بگیرید و محدودیتی ایجاد کنید تا برنامه های شما از دسترس کودکان و کسانی که اطلاعات کافی ندارند در امان نگاه داشته شود. شما می توانید طوری از این برنامه استفاده کنید که دیگران فقط تعداد محدودی از عکس ها و اطلاعات شما را ببینند.

۱۴- گرفتن بک آپ بسیار ضروری است

آخرین نکته مهم داشتن بک آپ(نسخه پشتیبان) از اطلاعات گوشی است. اکثر نرم افزارهای موبایل سکیوریتی این امکان را به شما می دهند که اگر تحت هر شرایطی برنامه، عکس یا اطلاعات دیگر گوشی خود را از دست دادید آنها را به شما بازگرداند. اگر گوشی شما شکسته یا حتی دزدیده شود دیگر جای هیچ نگرانی نیست چون تمام اطلاعات شما در گوشی از دست رفته رمز گذاری شده و کاملا امن هستند و می توانید به راحتی در گوشی جدید خود آن ها را بازیابی کنید.

Top