۱۴ نکته آسان برای حفظ امنیت گوشی و تبلت (قسمت اول)

چند اقدام احتیاطی می تواند تفاوت زیادی در مورد حفظ امنیت گوشی و اطلاعات داخل آن را برای شما فراهم آورد.

ما در اینجا در مورد حفظ امنیت خصوصی شما صحبت خواهیم کرد.

امروزه در زندگی ما بدیهی و آشکار است که گوشی هایمان محل نگهداری عکس هایی از مسافرت ها، عزیزانمان و رشد مرحله به مرحله فرزندانمان باشد خواه این تصاویر و فیلم ها بصورت حرفه ای تهیه شده باشند یا بصورت شخصی.

اغلب تمام اطلاعات ارزشمند و غیر قابل جایگزن ما در همین دستگاه کوچک ذخیره و نگهداری می شوند.

کمی از وقت خود را صرف موارد ساده و در عین حال مهم مطرح شده در متن زیر کنید تا بتوانید به راحتی به حفاظت از آنها بپردازید:

  • داشتن قفل صفحه

کاملا طبیعی است که شما هنگام خروج از منزل درب را حتما قفل می کنید. حال همین کار را برای گوشی خود انجام دهید، گوشی که حاوی تمام اطلاعات مهم و خصوصی شما می باشد. حتما برای ورد به گوشی خود رمز انتخاب کنید البته گاهی ممکن است شناسایی چهره مشخصی را به عنوان رمز ورودی انخاب کنید با اینکه اینکار از امنیت بالایی برخوردار نیست اما باز از نداشتن رمز بهتر است.

  • مخفی کردن رمز عبور گوشی خود از افراد کنجکاو و فضول

شما باید بر این باور باشید که آدم های اطراف شما می توانند از کنار دستان و شانه های شما رمز شما را در حین وارد کردن ببینند و بعدا ایجاد مزاحمت کنند. در حالت کلی ما به انسان های راستگو و قابل اعتماد اطرافمان اعتماد داریم اما آیا به افراد غریبه در محل های عمومی مثل اتوبوس و مترو چطور؟ به آنها هم می توان اعتماد کرد؟ پس بهتر است که به سراغ تنظیمات گوشی خود بروید و رمز وارد شدن را از حالت نمایش دادن شماره ها و حروف رمز خارج کنید.

 

  • تعریف کلمه عبور برای برنامه های گوشی

مسلما تمام برنامه های داخل گوشی در یک مرتبه از اهمیت جهت استفاده از رمز نیستند به عنوان مثال نرم افزارهایی چون تعیین آب و هوا و ماشین حساب از آن دسته هستند در صورتیکه برنامه های مربوط به پیام ها و حساب های بانکی شما نیاز مبرم به داشتن رمز دارند که وقتی کودک شما در حال بازی با گوشی شما هست نتواند وارد این برنامه ها بشود که احیانا مشکلات مالی و اجتماعی بطور ناخواسته برای شما پیش آید. شما می توانید با نرم افزارهای موبایل سکوریتی به راحتی برای این دسته برنامه ها رمز بگذارید که میتواند به عنوان امنیت فوق العاده بالا برای گوشی شما محسوب شود.

 

  • نصب نکردن برنامه ها از منابع ناشناخته و متفرقه

اگر شما منبع دیگری به جز گوکل پلی برای دانلود نرم افزارها داشته باشید باید حتما گزینه دانلود از منابع ناشناخته در قسمت تنظیمات امنیت گوشی خود را فعال کنید البته گاهی گوگل پلی هم اجازه دانلود بدافزار ها را می دهد و باید مراقب باشید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که معمولا ویروس ها و بدافزارها در غالب یک نرم افزار جعلی بطور کاملا اصولی و قانونی وارد سیستم اندروید شما می شود و شما باید به منبع دانلود برنامه دقت کافی داشته باشید. هرگز از سایت های جعلی و غیر معتبر برنامه ای را دانلود نکنید و در هنگام دانلود حتما به آدرس منبع و URL(لینک) آن دقت کنید.

اگر شما نیاز به دانلود برنامه ها از فروشگاه هایی چون آمازون و اف دروید دارید کاملا مراقب موارد امنیتی برای دانلود باشید و هنگام دانلود، نرم افزار موبایل سکوریتی خود را در حالت روشن قرار دهید چون این آنتی ویروسها تمام برنامه های در حال اجرا و نصب شده شما را از نظر امنیتی بررسی می کند.

و اما برنامه های در حال نصب شدن چطور؟

بعد از اینکه شما نرم افزار موبایل سکوریتی را نصب کردید از این به بعد هنگام نصب کردن نرم افزارها این آنتی ویروسها از شما این سوال رو می پرسند که آیا می خواهید روند نصب کردن برنامه را کنترل کند یا خیر. که طبق نظر شما برنامه در حال نصب شدن در حضور نرم افزار موبایل سکوریتی نصب خواهد شد.

  • غیر فعال کردن اشکال زدایی USB (USB Debugging)

این نکته مربوط به کاربران پیشرفته می شود. در صورتیکه شما آشنایی کامل به این مورد دارین و به عنوان کاربر حرفه ای شناخته می شود این قسمت را فعال می کنید در غیر اینصورت لطفا این قسمت را غیر فعال کنید. که با این کار شما گوشی خود را از سو استفاده های بیرونی حفظ خواهید کرد. شما در کل نیازی ندارید به اینکه این قسمت از تنظیمات گوشی شما همیشه فعال باشد.

این یکی از موارد قدیمی اما در عین حال بسیار مهم و ضروری برای حفظ امنیت گوشی هوشمند شماست. توجه داشته باشین که نصب کردن به تنهایی کافی نیست و شما باید بخش ضد سرقت این آنتی ویروسها را مطالعه و نحوه فعال کردن مرحله به مرحله آن را یاد بگیرید و در مورد گوشی هوشمند خود بکار ببرید.

Top