۵ ویژگی امنیتی ویندوز ۱۰ که باعث می شود بخواهیم به سوی آن مهاجرت نماییم

اگر از استفاده کنندگان ویندوز ۷ یا ۸ هستید باید به تازگی متوجه چیزی متفاوت در سمت پایین – راست صفحه نمایشگر رایانه اتان شده باشید. آیکن کوچکی مرتبط با ویندوز ۱۰ که قرار است تا پایان این ماه منتشر گردد. ویندوز ۱۰ برخلاف ویندوز ۸ که عملکرد مایوس کننده ایی را از خود به نمایش گذاشت، بسیار پرقدرت به چشم می آید. نسخه ایی که می تواند انتظارات بسیاری را برآورده سازد. یکی از ویژگی های بارز ویندوز ۱۰ بحث مسائل امنیتی مرتبط با آن است. در این نوشتار به ۵ ویژگی مهم امنیتی ویندوز ۱۰ می پردازیم که باعث می شوند تا امنیت بیشتری را تجربه نماییم.

 

احرازهویت دو مرحله ایی – ایمنی در اعداد

در جهانی که آمار حملات خرابکارانه در آن هر روز در حال افزایش است مسئله ی احراز هویت های چند مرحله ایی نه تنها می تواند ایده ی هوشمندانه ایی باشد بلکه این شیوه در حال تبدیل شدن به عنوان خط مشی برای استفاده به عنوان اساس شیوه های امنیتی در نظر گرفته می شود. بر پایه ی همین موضوع، ویندوز ۱۰ دو ویژگی مرتبط با مسئله ی احراز هویت را در خود جای داده است : نخست ویژگی جدید Windows Hello و پس از آن ویژگی ارتقا یافته ی Windows Passport.

ویژگی Windows Hello یک رویکرد دو مرحله ایی را برای دسترسی به اطلاعات در بر می گیرد. بدین ترتیب کاربران قادر خواهند بود تا با به کارگیری دستگاهشان به عنوان یکی از عناصر مرتبط با مسئله احراز هویت و با بهره جستن از PIN ها یا فناوری های زیست سنجی به عنوان عنصر دیگر، از این ویژگی استفاده نمایند.

اما Windows Passport به روز رسانی شده در ویندوز ۱۰ یک ویژگی ظریفی را در خود نسبت به این موضوع جای داده است. Windows Passport این اجازه را به آن دسته از عناصر مشابه می دهد تا بتوانند در سراسر اکوسیستم ویندوز مورد دسترسی واقع شوند و بدین ترتیب باعث گردند تا هکرها نتوانند به آسانی گذرواژه ها را هک نمایند.

این ویژگی ها باعث می گردند تا کار برای مجرمان فضای سایبری در جهت هک شبکه ها یا سیستم های خصوصی دشوار گردد، و این مسئله می تواند خبر خوشی برای استفاده کنندگان از رایانه های رومیزی باشد.

 

Device Guard (2 – کمک یار آنتی ویروستان

Device Guard شیوه ی مخصوص ویندوز ۱۰ در جهت تشخیص آنکه برنامه یا فایلی قابل اعتماد است یا ممکن است بد افزاری را در خود داشته باشد به شمار می آید. به عبارت دیگر، هرگاه فایل یا برنامه ایی از سوی کاربری بخواهد اجرا گردد، ویندوز ۱۰ پیش از اجرای آن سریعا بررسی می نماید که آیا فایل یا برنامه ی درخواست شده برای اجرا می تواند امن باشد یا ممکن است خطراتی را در خود داشته باشد. بدین ترتیب کاربر همیشه اطلاع می یابد که با چه نوع از فایل ها و برنامه هایی سر و کار دارد و می تواند آن دسته که مشکوک به نظر می آیند را اجرا ننماید. در مصاحبه ایی در اوایل سال جاری، Chris Hallum یکی از مدیران شرکت مایکروسافت اظهار داشت :

” این ویژگی بدین منظور طراحی گشته است تا بتواند به عنوان مکملی در جهت فعالیت در کنار آنتی ویروس ها به کار گرفته شود. در واقع هدف ما این بوده است تا این ویژگی بتواند در کنار آنتی ویروس ها به صورت همزمان فعالیت و همکاری نماید. Device Guard می تواند به آنتی ویروس ها کمک نماید تا بد افزارهای اجرایی و مبتنی بر اسکریپت ها را شناسایی نمایند و آن ها را مسدود سازند. با این حال آنتی ویروس ها می توانند همچنان با پوشش مناطقی که Device Guard قادر به فعالیت در آنجا نیست فعالیت خود را ادامه دهند. به عنوان نمونه Device Guard برخلاف آنتی ویروس ها توانایی آن را ندارد که برنامه های مبتنی بر Jit ( همانند جاوا و … ) یا ماکروهای ( Macros ) موجود در درون اسناد را شناسایی نماید که در اینجا حضور آنتی ویروس ها می تواند بسیار مثمر ثمر و سازنده باشد. “

 

۳) جداسازی فعالیت های کاری با سایر فعالیت ها – با نام ایمنی

آیا شما جزو آن دسته از افرادی هستید که از یک دستگاه مشترک برای انجام فعالیت های کاری و غیر کاریتان استفاده می نمایید ؟ اگر پاسخ به این پرسش مثبت است پس باید بدانید که با انجام این کار ممکن است خطرات زیادی شما را مورد تهدید قرار دهد. برای رفع این مشکل، در ویندوز ۱۰ مایکروسافت از یک سیستم رمزنگاری پیشرفته که ” proactive Data Loss Prevention ” نام دارد برای حفاظت از اطلاعات حقوقی مرتبط با فعالیت های کاریتان استفاده می نماید. در این روش ویندوز ۱۰ به صورت درون یافتی آن دسته از اطلاعات شما که مرتبط با فعالیت های کاریتان است را شناسایی می نماید و به وسیله “BitLocker” آن ها را رمرنگاری می نماید. بنابراین می توانید آسوده باشید که اطلاعات حقوقی مرتبط با فعالیت های کاریتان از امنیت بالایی برخوردار می شوند.

 

Edge (4– کاوش گر جدید (و امن!) مایکروسافت

Edge نام کاوش گر جدید شرکت مایکروسافت است که همزمان با انتشار ویندوز ۱۰ منتشر خواهد شد. Edge که حاصل پروژه اسپارتان است با این امید طراحی گشته است تا بتواند ناکامی های امنیتی Internet Explorer را جبران نماید. Edge به کاربران این اجازه را می دهد تا برای دسترسی به تارنماها به جای گذرواژه ها از Windows Passport استفاده نمایند. جالب است بدانید که این کاوش گر از هیچ به روز رسانی ActiveX پشتیبانی نمی نماید. ActiveX یکی از راه های مشهور برای ورود ویروس ها و بدافزارها به شمار می آید.

 

۵) به روز رسانی خودکار آنتی ویروس – برای امنیت بیشتر

با به روز نگه داشتن آنتی ویروستان می توانید از عملکرد صحیح آن مطمئن گردید. افزون بر آن، اگر آنتی ویروس شما نتواند به آخرین پایگاه داده ی ویروس ها، بد افزارها و بات ها دسترسی داشته باشد، آن گاه چگونه می تواند امنیت شما را در برابر خطرات آنها حفظ نماید ؟ ویندوز ۱۰ در هنگام پروسه نصب خود این مسئله را با کسب اطمینان از آنکه آخرین نسخه ی آنتی ویروس شما در حال اجرا است حل می نماید. در فرایند ارتقا دهی، ویندوز۱۰ آنتی ویروستان را از روی سیستم شما پاک می نماید ولی تنظیمات آن را حفظ و ذخیره می نماید. پس از آنکه فرایند ارتقاء دهی به پایان رسید، ویندوز ۱۰ جدیدترین نسخه از آنتی ویروسی را که از پیشتر بر روی سیستمتان داشتید را برایتان نصب می نماید. نگران تنظیمات از دست رفته خود نباشید، همانگونه که در پیشتر نیز گفته شد ویندوز ۱۰ پیش از روند ارتقاء دهی تنظیمات آنتی ویروس شما را ذخیره کرده است. توجه داشته باشید اگر اشتراک آنتی ویروستان به پایان رسیده است، Windows Defender مایکروسافت به صورت پیش فرض بر روی سیستمتان نصب می گردد. بنابراین در یک جمع بندی کلی می توان گفت که اگر شرکت ارایه دهنده آنتی ویروس شما محصولاتش با ویندوز ۱۰ سازگاری داشته باشد، پس از ارتقای ویندوزتان به نسخه ۱۰، آنتی ویروس موجودی که بر روی سیستمتان داشتید به صورت خودکار به آخرین نسخه از آن ارتقا می یابد.

 

نتیجه گیری کلی

اگر ویندوز ۱۰ واقعا بتواند تمامی این انتظارات را براورده سازد افراد زیادی خواهان آن هستند تا به این نسخه از محصول شرکت مایکروسافت مهاجرت نمایند. اما به نظر می آید از آنجا که متخصصان زیادی این نسخه از ویندوز را بسیار امیدوار کننده خوانده اند، ویندوز ۱۰ بتواند در عمل نیز کارایی خود را اثبات نماید.

با این حال اگر هنوز تصمیم نگرفته اید که به ویندوز ۱۰ کوچ نمایید، نباید این مسئله موجب غفلت شما از آن گردد تا امنیت خود در سیستم فعلیتان را نادیده بگیرید. بنابراین برای حفظ اطلاعات و امنیت خود، از گذرواژه های مستحکم و آنتی ویروسی مناسب استفاده نمایید. در پایان نیز تاکید می نماییم که حتما مطمئن باشید که آنتی ویروستان از آخرین به روز رسانی موجود بهره می برد.

Top