Undo Send: هدیه ی جدید جاسازی شده در ایمیل ها

قابلیت جدید ” undo ” کردن یک پیام می تواند هدیه ایی باشد برای آن دسته از افرادی که پس از فرستادن پیامشان از ارسال آن پشیمان می گردند.

اینترنت، ایمیل و دستگاه های تلفن همراه جزو ضروروی ترین راه های ارتباطی به شمار می روند که امروزه می توانیم از آن ها در محل کارمان استفاده نماییم. همه ی ما امکان دارد هر روزه برای مکاتبات و تنظیم تاریخ برگزاری جلسات کاریمان از ایمیل استفاده کنیم و این عمل نشان می دهد که تا چه حد ما امروزه به این فناوری وابسته هستیم.

در بسیاری از مواقع نیز ممکن است برای ما پیش آمده باشد که در هنگام عصبانیت، خستگی یا حتی به صورت ناخواسته و اشتباهی پیام های شرم آوری را به وسیله ی رایانامه امان فرستاده باشیم که بعدا از ارسال آن ها پشیمان شده ایم.

از روی دیگر این روزها با وجود تبلت ها و گوشی های هوشمندمان که همیشه هم در دستمان هستند و در کنار کار با آن ها فعالیت های دیگرمان را نیز به طور همزمان انجام می دهیم، احتمال کاربرد واژگان نادرست و بعضا نامناسب در هنگام نوشتن پیام هایمان افزایش پیدا کرده است. حتی می توانیم در اینجا از قابلیت ” تصحیح خودکار ” نیز نام ببریم که با وجود آنکه بسیار سودمند می باشد ولی گاهی واژگان درست ما را نادرست تشخیص می دهد و کلمه ی دیگری را جایگزین آنچه که در مد نظر ما بود می کند.

اما باید توجه نماییم که کاربرد نادرست واژگان می تواند منجر به ایجاد تنش در محیط کاریمان گردد. در مطالعه ایی که توسط یکی از ارائه دهندگان خدمات پیام های الکترونیکی در سال ۲۰۱۳ صورت پذیرفت، نشان داد که ۶۴ درصد از مردم این پیام های ناخواسته را به دلیل آنکه می تواند باعث ایجاد خشم و ناخرسندی در محیط کاریشان شود مقصر دانسته اند. ۴۳ درصد از آنان نیز این ابزار ارتباطی ( گوشی های هوشمند ) را باعث ایجاد ناخرسندی میان فرد فرستنده و گیرنده ذکر کرده اند.

ماه گذشته بود که گوگل به صورت رسمی ویژگی ” Undo Send ” را برای کاربران استفاده کننده از سرویس Gmail فعال نمود. لازم به یاداوری است که این قابلیت از پیشتر در بخش Labs دارندگان حساب جیمیل به صورت نسخه آزمایشی در دسترس قرار داشته است که در نهایت گوگل تصمیم بر آن داشت تا این ویژگی را به صورت رسمی عرضه نماید و در دسترس کاربران خود قرار دهد.

برای سالیان متمادی ، کاربران مایکروسافت اکسچنج سرور این فرصت را داشتند تا به بازگردانی و جایگزینی پیام های یکدیگر بپردازند. اما بیشتر کاربران خانگی و کسب و کارهای کوچک نمی توانند از مایکروسافت اکسچنج استفاده بنمایند. بدین جهت، اگر فردی بخواهد پیام ارسالیش را لغو نماید و آن را بازگرداند ضرورت دارد تا مخاطب دریافت کننده پیامش نیز از حساب مایکروسافت اکسچنج استفاده نماید در غیر این صورت این ویژگی بازگردانی و لغو پیام ها برای او کار نخواهند نمود.

تخمین زده می شود که ۲۵ درصد از کاربران جیمیل از این قابلیت در هنگام ساعت کاری خود استفاده می نمایند. هر چند بهتر است پیش از ارسال پیام هایمان آن ها را به دقت بازخوانی نماییم اما شما می توانید از این پس از این قابلیت کاربردی نیز استفاده نمایید.

Top