توافقنامه خدمات ویندوز ۱۰ دلیل ناراحتی بسیاری از فعالان حوزه حفظ حریم شخصی کاربران

تبلیغات هدفمند در ویندوز ۱۰ بر پایه تاریخچه جستجوی کاربران، ردیابی محل آنان، به اشتراک گذاری وای فایشان و سبک به روز رسانی های تورنت باعث شده است تا فعالان حوزه حفظ حریم های شخصی در این باره نگران گردند.

ویندوز ۱۰ باعث خوشحالی بسیاری از کاربران و منتقدین شده است، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است تا نگاهی به ۴۵ صفحه توافقنامه خدمات این محصول که در درون یک شرط اصلی جای می گیرد (که Bing، Outlookو Xbox Live را هم شامل می شود) و باعث نگرانی بسیاری از طرفداران حفاظت از داده ها شده است بیاندازیم. سازمان دفاع حقوق دیجیتال اروپا (EDRi) به صورت خلاصه عنوان داشته است که :

” شرکت مایکروسافت به گونه ایی اساسی و به نحو وسیعی به خود در رابطه با جمع آوری اطلاعات کاربران مشروعیت بخشیده است. این اطلاعات می توانند در رابطه با تبلیغات هدفمند یا فروش آن ها به اشخاص ثالث مورد استفاده قرار گیرند.”

 

اطلاعات کسب وکار خود را برای آنکه سازمان یافته بمانید به اشتراک بگذارید

یکی از ویژگی های مفید اما بحث برانگیز در ویندوز ۱۰ دستیار صوتی Cortana است. Cortana همانند Siri شرکت اپل است و ما را به یاد Clippit، دستیار آفیس ویندوز ۹۵ می اندازد. Cortana این توانایی را دارد تا یاداوری ها را مدیریت نماید، صدای شما را تشخیص دهد، از اطلاعات موجود در موتور جستجوگر بینگ برای پاسخ به پرسش های شما استفاده نماید و در آخر آنکه می تواند تمامی اطلاعات را در جهت ارائه ی نتایج جستجوهای شخصی سازی شده ذخیره نماید. این کار دقیقا به معنای آن است که شما همانند کاربران فیس بوک و گوگل مورد هدف تبلیغات قرار می گیرید. هر چند با غیرفعال نمودن Cortana شما می توانید از دریافت تبلیغات شخصی سازی شده و هدفمند انصراف دهید.

 

وای فای خود را با دوستان مورد اعتمادتان به اشتراک بگذارید

Wi-Fi Sense نام یک ویژگی در ویندوز ۱۰ است که به شما اجازه می دهد تا شبکه وای فای خود را بدون آنکه گذرواژه ی آن را به اشتراک بگذارید، در دسترس دوستانتان قرار دهید. این ویژگی بدین منظور طراحی گشته است تا کار را برای استفاده از شبکه وای فای دوستتان یا شرکتی که در آن کار می کنید را آسان تر نماید. بدین منظور شما و دوستتان باید Wi-Fi Sense را فعال نمایید (مخاطبان Outlook و Skype به صورت پیش فرض مورد تصدیق قرار دارند، اما برای در دسترس گذاشتن شبکه وای فای خود با دوستان فیس بوکتان، باید به آن ها اجازه این کار را بدهید) و انتخاب نمایید که کدام شبکه می تواند مورد اشتراک قرار بگیرد.

در واقع این ویژگی از آن چیزی که به نظر می آید امن تر است، زیرا دوستانتان می توانند از اینترنت شما بدون آنکه به فایل ها یا پوشه های شخصیتان دسترسی یابند استفاده نمایند. از روی دیگر Wi-Fi Sense با حفظ رمزنگاری شبکه ی شما باعث می گردد تا هکرها نتوانند از آن استفاده بنمایند. هرچند تاریخ به ما نشان داده است که هکرها همیشه راهی را برای برون رفت از مشکلاتشان پیدا می نمایند. بنابراین در این مورد نیز احتمالا هکرها چاره ایی را خواهند اندیشید.

 

اشتراک گذاری (یا سرقت!) پهنای باندتان

ویندوز ۱۰ برای آنکه از کاربران خود در برابر هک شدن و ویروس ها محافظت نماید به صورت خودکار نسبت به بارگیری و نصب وصله های امنیتی و بروز رسانی ها، به وسیله ی یک سیستم تحویل تورنت همتا به همتا اقدام می نماید. این سیستم Windows Update Delivery Optimization یا (WUDO) نامیده می گردد. در این روش مایکروسافت به جای اداره و کنترل نمودن حجم عظیمی از درخواست ها در جهت دریافت کردن فایل های بروز رسانی، این اجازه را به صورت پیش فرض به هر فردی می دهد تا بخش کوچکی از این فایل ها را برای رایانه های دیگر پخش نماید. بدین ترتیب افراد زیادی در سراسر جهان در انجام این کار دخیل می گردند و روند بارگیری یک بروز رسانی به مراتب سریع تر خواهد گشت. لازم به ذکر است، همانگونه که در پیشتر نیز به آن اشاره نمودیم این ویژگی بر روی نسخه های Home و Pro edition ویندوز ۱۰ به صورت پیش فرض فعال است.

این کار به نظر ایده جالبی می آید، اما ممکن است برای آن دسته از افرادی که دارای پهنای باند محدودی هستند کمی دردسر ایجاد نماید. همچنین امکان دارد، دسته ایی از افراد این امر را به عنوان یک دزدی تلقی نمایند تا یک اشتراک گذاری ! به هر روی اگر شما نیز به این موضوع احساس خوبی ندارید یا با محدودیت در پهنای باند مواجه هستید می توانید WUDO را غیر فعال نمایید.

 

به اشتراک گذاری داده های شما با قانون

گزیده ایی خاص از سیاست حفظ حریم خصوصی بیان می دارد که شرکت مایکروسافت می تواند:

“به داده های شخصی کاربران خود (همانند محتوای رایانامه هایشان، ارتباطات خصوصیشان یا فایل های موجود در پوشه های شخصیشان) دسترسی داشته باشد، آن ها را افشا نماید یا در نزد خود نگه دارد. بنابراین هنگامی که ما بدین باور برسیم که انجام این کار برای حفظ امنیت مشتریانمان ضروری است یا شرایط تحت استفاده قرار دادن این خدمات را به اجرا در می آورد، می توانیم بنابر آنچه که در بالا بدان اشاره شد عمل نماییم.”

این بدان معنی است که مایکروسافت می تواند بنابر الزامات قانونی یا در قبال اجرای قانون یا طی پاسخ به درخواست نهادهای حکومتی، اطلاعات درخواست شده از کاربرانش را به اشتراک بگذارد. این رفتار مایکروسافت در تناقض با سیاست های دیگر شرکت های مطرح جهانی همانند گوگل نمی باشد زیرا آن ها نیز مجبور به دادن داده های کاربران خود در قبال درخواست های مدنی و قانونی مطرح شده هستند.

Top