حقیقتی در مورد امنیت فضای ابری

ابر! واژه ایی که در گذشته با آن می توانستیم قطرات کوچک آبی که در پهنه آسمان به صورت ریش ریش قرار داشتند را تجسم نماییم امروزه معنای دیگری را به خود گرفته است. همانگونه که شما نیز احتمالا می دانید، تعریف جدید از این واژه کمتر به علوم زمین شناختی ربط پیدا می نماید و بیشتر در حوزه ی علوم کامپیوتر جای می گیرد.

به همین منظور ما این نوشتار را به این موضوع اختصاص داده ایم. ما در این نوشتار تلاش می نماییم تا به صورت دقیق تری عملکرد فناوری ابری را بررسی نماییم و دریابیم که چگونه این فناوری می تواند موجب ارتقای سطح امنیتی رایانه شما گردد.

 

این ابر واقعا چیست ؟

هر چند در ابتدا ممکن است کمی گیج کننده به نظر بیاید، اما ابر چیز ساده ایی است که به آسانی می توان آن را فهمید. ابر واژه ایی است که به عمل ذخیره سازی اطلاعات بر روی سرورهای شخص ثالث به جای ذخیره ی آن ها بر روی هارد دیسک یا شبکه محلی خودتان اتلاق می گردد. پیش از این فناوری، تمامی اطلاعات یا بر روی هارد دیسک و یا بر روی شبکه محلی کاربر ذخیره می گشتند.

در دهه ۱۹۵۰ رایانه ها به قدری غول پیکر بودند که تنها از آن ها در نهادهای بزرگ با اتکا بر فناوری “ترمینال های غیر هوشمند/ ” جهت در دسترس گذاشتن اطلاعات و منابع به کاربران متعدد مورد استفاده قرار می گرفت.dumb terminals

اما این مفهوم در جایی در اواسط سال ۲۰۰۰ میلادی برای نخستین بار به وسیله آمازون و سپس توسط مایکروسافت و گوگل تکامل پیدا نمود. این شرکت ها فرصت را در آن دیدند تا به “اجاره ی” فضا همزمان با فراهم آوردن منابع فناوری اطلاعات در سطح جهانی برای بنگاه ها و مصرف کنندگان فردی که بدون این فناوری قادر نخواهند تا به چنین تکنولوژی سطح برتری دسترسی داشته باشند بپردازند.

آیا می خواهید برایتان مثالی ملموس از چگونگی استفاده از فناوری ابری را که ممکن است هم اکنون نیز در حال استفاده از آن باشید را بزنیم ؟ اگر دارای یک حساب جیمیل باشید، هر زمان که پیام هایتان را بررسی می کنید به ابر دسترسی پیدا می نمایید. این بدان خاطر است که تمامی پیام های شما در سرویس ابری گوگل میزبانی می گردند و این همان چیزی است که به شما اجازه می دهد تا با دسترسی داشتن به اینترنت و گذر واژه اتان از هر مکانی به حساب جیمیلتان دسترسی پیدا نمایید. مثال دیگری که در این باره می توان زد، اسناد گوناگون ذخیره شده ی شما در گوگل درایو می باشد که بر روی سرویس ابری گوگل ذخیره می گردند. این بدان معنی است که اگر حتی رایانه شما به سرقت رود یا هارد دیسکتان از کار بیافتد باز هم اطلاات ذخیره شده ی شما بر روی سرویس ابری گوگل سالم و امن هستند.

 

اندکی درباره امنیت فناوری ابری

متکی بودن این فناوری بر روی اطلاعات شما در ابتدا ممکن است کمی نگران کننده به نظر بیاید. در واقع، عوامل گوناگونی برای اطمینان خاطر دادن به شما مبنی بر حفظ امنیت اطلاعاتتان باید در نظر گرفته شود. ما نباید فراموش نماییم که در مرکز نگهداری سرورها این امکان برای کارمندان آنجا فراهم است تا به صورت دزدکانه ایی نگاهی به اطلاعات شما بیاندازند. به همین دلیل، از ارائه دهندگان این سرویس انتظار می ورد تا بر روی کارمندانی که به این اطلاعات حساس دسترسی دارند نظارت ویژه ایی صورت بگیرد.

همچنین، نواقص ساختاری در طراحی یک سرویس ابری می تواند منجر به درز اطلاعات گردد. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۱، سرویس محبوب دراپ باکس اذعان نمود که کدی را بر روی تارنمای خود قرار داده بود که هر شخصی را قادر می ساخت تا به هر حساب دراپ باکسی، بدون داشتن مجوز وارد شود. هر چند این کار لغزشی جدی در حوزه امنیتی به شمار می رفت اما میزان آسیب پذیری آن اندک بود. به هر روی از آنجایی که سرویس های ابری میزبان حجم عظیمی از اطلاعات مهم هستند، شرکت های ارائه دهنده این سرویس ها باید این اطمینان را به کاربران خود بدهند که اطلاعات آن ها در جایی امن نگهداری می شود.

 

ذخیره سازی ابری یک فرصت برای امنیت شما در اینترنت می باشد

هنگامی که بحث امنیت به پیش می آید، فناوری ابری یک مزیت بسیار مهم را در اختیار ما قرار می دهد. این امر هر چه بیشتر در دنیای آنتی ویروس ها و نرم افزارهای ضد بد افزاری صادق می گردد. جایی که در آن فناوری ابری می تواند به عنوان یک لایه محافظتی اضافی به صورت غیر مستقیم محیط امنی را برای ما فراهم آورد و به بررسی فایل های مشکوک بپردازد.

بنابراین، آنتی ویروس های مبتنی بر فناوری ابری می توانند به عنوان یک راهکار موثر افزون بر روش های محافظتی مبتنی بر آنتی ویروس های سنتی به حساب آیند. این روش محافظتی فراتر از توانایی های محافظتی آنتی ویروس های معمولی است و شما را قادر می سازد تا از خود در برابر تهدیداتی که هنوز کشف نشده اند محافظت نمایید. حفاظت از شما در برابر این تهدیدات که عموما به عنوان حملات Zero-day شناخته می شوند، جزو هدف های اصلی این آنتی ویروس ها به شمار می آید.

این فناوری اغلب توسط شرکت های فعال در زمینه ساخت آنتی ویروس ها و نرم افزارهای محافظتی در جهت حفظ امنیت کاربرانشان از شر بد افزارها و حملات Zero-day پشتیبانی می گردد. این آنتی ویروس ها شما را قادر می سازند تا فایل های ناشناخته را در فضای ابری پیش از باز نمودن آن ها بر روی رایانه اتان، بررسی نمایید. رفتار این فایل ها به دقت مورد بررسی قرار می گیرند، و اگر فایلی مشکوک به نظر بیاید، سریعا علامت گذاری می گردد و شما می توانید پیش از آلوده شدن آن را حذف نمایید.

به لطف فناوری فضای ابری، آنتی ویروس های مبتنی در این زمینه توانایی آن را دارند تا به سرعت به شناسایی تهدیدات ناشناخته و کاملا جدید بپردازند و آن ها را پیش از آلوده نمودن رایانه اتان متوقف نمایند. اما خوب است بدانیم از آنجایی که آنتی ویروس های سنتی به دلیل آنکه متکی بر پایگاه داده های ویروس های شناخته شده هستند این فناوری را در خود ندارد. هر چند فناوری موجود در آنتی ویروس های سنتی برای متوقف سازی بد افزارهایی که از پیش تر شناسایی گشته اند کافی است اما درباره آن دسته از بد افزارهایی که کاملا جدید هستند این فناوری نمی تواند به کار بیاید.

 

واقع نگر باشید

همانند هر چیز دیگری در زندگیمان، فناوری فضای ابری نیز دارای محاسن و معایب گوناگونی می باشد. به عنوان مثال، برای دسترسی به اسناد ذخیره شده در فضای ابریتان لازم است تا به اینترنت متصل گردید. افزون بر آن، امنیت فایل های ذخیره شده ی شما در این فضا بستگی به شرکتی که آن را انتخاب کرده اید دارد. اما از روی دیگر، این فناوری ما را قادر می سازد تا فایل ها را پیش از بارگیری آن ها بر روی رایانه امان بررسی نماییم. این فناوری همچنین شما را قادر می سازد تا از شر تهدیدات امنیتی جدید در امان بمانید و چیز مبهمی در این زمینه وجود نداشته باشد.

Top